Firmy windykacyjne wykazują coraz niższą skuteczność w odzyskiwaniu długów od firm i od osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Według mnie dlatego, że z roku na rok dłużnicy są coraz bardziej zorientowani w przysługujących im prawach oraz prawnych i technicznych możliwościach firm windykacyjnych które są po prostu skromne, znaczy te zgodne z prawem. A organy ścigania chyba już nie bagatelizują tak bezprawia windykacyjnego jak jeszcze z dziesięć lat temu. I dlatego w odzyskiwaniu długów wzrasta rola komorników sądowych.

Komornik w przeciwieństwie do firmy windykacyjnej, może bez zgody dłużnika wejść do jego firmy i mieszkania, może pozajmować rzeczy, konta bankowe i inne wierzytelności jak zwłaszcza nadpłata podatku we Urzędzie Skarbowym, ruchomości i nieruchomości. Jednak jak w przysłowiu: z pustego w próżne i Salomon nie naleje, tak i komornik nie wyegzekwuje długu jeżeli dłużnik majątku nie posiada lub skutecznie ten majątek ukrywa. O ile w pierwszym przypadku żaden komornik nie poradzi o tyle w drugim niekiedy może – jeżeli jest pracowity i myślący. Te dwie cechy przydają się także w sprzedaży zajętego mienia ruchomego i nieruchomości.

Wierzyciele którzy (wreszcie) mają w ręku prawomocny wyrok nakazujący zapłatę, bywa że zastanawiają się, którego komornika wybrać. Jeszcze do niedawna można było wybierać spośród wszystkich komorników działających na terenie naszego kraju jednak od jakiegoś czasu wybór jest zawężony do granic właściwości miejscowej – terytorialnej dla sądu apelacyjnego właściwego dla siedziby firmy, dla miejsca zamieszkania dłużnika..

Czy w ogóle jest sens wybrać komornika spoza właściwości sądu rejonowego właściwego dla dłużnika? Uważam, że generalnie takiego sensu nie ma za wyjątkiem podejrzenia, że dłużnik sam lub poprzez na przykład swego pełnomocnika – prawnika jest ustosunkowany czyli ma korupcyjne kontakty w środowisku komorniczym. Osobiście sport kalem się z takim przypadkiem i takich przypadków może być bardzo wiele w skali kraju. Jednak korupcyjne układy prawnicze mogą sięgnąć nawet odległego regionu – dłużnik na przykład z Gdańska „załatwi sobie” na przykład z komornikiem z Wrocławia. Dlatego właśnie uważam, że nie ma sensu kombinować i należy wybierać spomiędzy komorników najbliższych miejscowo dłużnikowi. Jak ich wybierać? Czytać opinie w internecie. Generalnie można uznać, że czym bardziej negatywne opinie od dłużników, np.: http://komornicy-opinie.pl/komornik-bartosz-kramer-poznan-opinie/ i oczywiście czym bardziej pozytywne od wierzycieli, tym bardziej warto egzekucje zlecić właśnie takiemu komornikowi.